Well, partial harvest day. My jewelers loupe FINALLY arrived (ordered in November!!!), and perfect timing! The main branch of the mother plant is just starting to turn amber, so I went ahead and cut it:
There are still 9 lower branches just in that plant, plus the 7 clones, it’s gonna be a bountiful harvest!! Can’t wait to mix me up some bubble hash and give 'er a whirl!
I’m gonna space the others out now that I can see trichromes clearly, try them from 10%-50% amber to see how it feels at various stages.
This is some pretty amazing stuff! Gonna double down on this for the next grow, but also gonna get some Blue Dream or maybe Girl Scout Cookies. Or Afghani?
I have pictures (have you followed this thread?), is there some reason you doubt my numbers? Because I made mistakes on my first grow, but think I’m being fairly conservative here. Although I weighed in before cure, so it might have gone down a little, but a fairly close trim, too. I dunno, maybe Im still not doing not right?
sigh Whatevs. I’m high and happy, and that’s all that matters.
no sir i was not questioning your stats. @kushpa, in fact i’m at awe that you can get those numbers… yes,i follow your thread closely looking to gain an edge with your style of growing… watching,learning…
Oh, I kid! But I’m still a newbie, and did kinda screw up my first measurements. It’s prob a bit lower, prob closer to 2 pounds. But yeah, Gold Leaf is da stuff! Very, very nice stone, the cure kicks in at about 3 weeks.
i have 3 WW fems that i started awhile back,that are all coming along great… i’m going to put one in soil,one in dtw coco loco, the last in sunshine #4 dtw,and see how they come along… i’m trying to find my sweet spot in growing mmj. also i’m going to leave the Rx green solutions nutes for a ph perfect nute, possibly advanced nutrients. sensi coco or something,any recomendations?
I think the three part Remo nutrients on Amazon for about $60 , 13 essentials has a trial but $39 and mammoth p is about $80 for the big bottle I believe and recharge is about $30 bucks, but you will save more this way than $372 for the advance nutrients and additives if you used them all. But I’m not suggesting anyone to go broke, I’m just giving a suggestion. But you buy what you can afford are buy when you can and after you get them all over a course of time than used them, sometimes I buy just one at a time, but speaking on that I think my order is in at the local shop…oh yeah gifts I like new discounted gifts. I’ll find out what all on my list they was a vle to get, besides my nectar of God’s is there I know for sure.